Dub masiv

Dubové dřevo díky svým vlastnostem historicky patří mezi nejžádanější. Má úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují charakteristická "zrcátka" (dřeňové paprsky). Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev patří mezi nejodolnější. Masivní dubové dřevo není náchylné na střídání vlhka a sucha. Dobře se lepí i povrchově upravuje.

Základem pro výrobu rustikálního dubu je masivní deska. Ta je tvořena slepením úzkých lamel vedle sebe do široké desky. Jednotlivé vlysy masivního dřeva nejsou nastavované na délku a zachovávají tak přirozenou kresbu rostlého dřeva včetně suků. Je tedy nutné počítat s tím, že vlysy mohou být barevně odlišné a v ploše desky tak budeme vidět jak světlejší bělové dřevo, tak tmavěji zbarvené jádro a také množství černých suků které jsou pro dub rustik charakteristické.

Pro dubový masiv je nejvýhodnější povrchová úprava Osmo olejem na bázi olejů a vosků. Jedná se o přírodní, zdravotně nezávadný nátěr, který šetří životní prostředí. Olej a vosk materiál chrání a umožňuje dřevu dýchat a přirozeně vyrovnávat vlhkost v interiéru. Povrch dřeva je lehce lesklý. Případné škrábance, oděrky lze poměrně jednoduše opravit (místo se lehce přebrousí a znovu naolejuje).

Vytvořte si webové stránky zdarma!